UE
Unia Europejska
nieslyszacy WCAG 2.0

Tematy

Diariusz podróży do Polski (1690-1691) pozwala śledzić koleje losu oraz podróżnicze wrażenia jednej z ciekawszych postaci, jakie odwiedziły Rzeczpospolitą w czasach panowania króla Jana III Sobieskiego. Giovan Battista Fagiuoli, florencki poeta i pisarz komediowy, płodny i popularny autor, z dystansem i poczuciem humoru opisuje miejsca i osoby, z którymi spotkał się, podążając w orszaku nuncjusza papieskiego.Wycieczki przyrodnicze po ogrodach wilanowskich

aktualność

Pałac w zimowej aurze. Autor Greta Samuel..jpg

Wszystkich miłośników natury zapraszamy do ogrodów wilanowskich, aby wspólnie odkrywać ich piękno i różnorodność.

W czasie wycieczek dowiemy się, jakie rośliny i zwierzęta żyją w przypałacowym parku oraz jak przyroda zmienia się przez cały rok. Podczas każdego ze spotkań odkryjemy sekrety związane z dziedzictwem przyrodniczym królewskiej rezydencji w Wilanowie. Nasze wędrówki odbędziemy trasami opisanymi w przewodniku rodzinnym „Ogrody wilanowskie. 12 pełnych przygód spacerów”.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ NA ROK 2019

Zimowe spotkania ze zwierzętami

niedziele 13 stycznia i 27 stycznia, godz. 9.30–11.00

W czasie wycieczki będziemy poszukiwać śladów i tropów pozostawianych przez zwierzęta zamieszkujące wilanowskie ogrody.

Wzory natury

niedziela 10 lutego, godz. 11.00–12.30

Zapraszamy na spacer w poszukiwaniu niezwykłych kształtów, wzorów i tekstur! W czasie wycieczki będziemy się uczyć, jak rozpoznawać drzewa, gdy nie ma na nich liści.

Przyroda budzi się z zimowego snu

niedziela 10 marca, godz. 11.00–12.30

Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca natura budzi się z zimowego snu. Zapraszamy na wyprawę w poszukiwaniu zwiastunów wiosny.

Kobierzec utkany z kwiatów

niedziela 14 kwietnia, godz. 11.00–12.30

Nawet bez pomocy człowieka natura sama potrafi stworzyć niezwykłe kwiatowe kompozycje. Zwłaszcza wczesną wiosną możemy podziwiać prawdziwe kwietne dywany. Na spacerze będziemy uważnie przyglądać się fascynującemu mikrokosmosowi, który znajduje się tuż pod naszymi stopami!

W poszukiwaniu kwiatów i motyli

niedziela 19 maja, godz. 11.00–12.30

Maj to czas, gdy przyroda ulega ciągłym zmianom. Wczesnowiosenne kwiaty przekwitają a ich miejsce zajmują inne gatunki. Bajecznie kolorowe kwiaty przywabiają owady, w tym motyle. Wybierzmy się zatem na wycieczkę po wilanowskich parkach krajobrazowych w ich poszukiwaniu.

W ogrodach króla Jana III

niedziela 16 czerwca, godz. 11.00–12.30

Niektóre części wilanowskich ogrodów przypominają te z czasów króla Jana III. Są też i takie, które wyglądają odmiennie. W czasie wycieczki poznać będzie można historię przypałacowych ogrodów i dowiedzieć się, czym charakteryzują się różne ogrodowe style.

Nad wodę!

sobota 13 lipca, godz. 11.00–12.30

Gdy na dworze jest ciepło, warto wybrać się nad wodę. Tam zawsze dzieje się coś ciekawego! Zapraszamy na wycieczkę w poszukiwaniu ważek, lilii wodnych, rybitw i wielu innych organizmów, które spotkać można nad Jeziorem Wilanowskim.

Folwark wilanowski

sobota 10 sierpnia, godz. 11.00–12.30

Po co królowi potrzebne było gospodarstwo? Jan III zasłynął nie tylko jako znamienity król i mężny wojownik. Z dawnych zapisków wiemy, iż doceniał on uroki wsi i życia poza miastem. Jak wyglądał wilanowski folwark? Czy coś z niego pozostało? Dowiedzmy się w czasie spaceru.

W drogę!

niedziela 8 września, godz. 11.00–12.30

Kiedy my wracamy z letnich wyjazdów, w przyrodzie właśnie rozpoczynają się przygotowania do wielkiej jesiennej wędrówki. W czasie wrześniowego spaceru zwrócimy szczególną uwagę na ruch, i to nie tylko ten związany z migracją ptaków, ale wszelki ruch w przyrodzie.

Wśród spadających liści

niedziela 13 października, godz. 11.00–12.30

Skąd biorą się zachwycające jesienne barwy? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zajrzeć w głąb liści. Warto zwrócić także uwagę na ich kształty. Po nich najłatwiej rozpoznać różne gatunki drzew. Zapraszamy na spacer wśród spadających liści.

Pudełko osobliwości

niedziela 17 listopada, godz. 11.00–12.30

Czy wiesz, że kolekcjonowanie to bardzo stare hobby? W czasie spaceru rozmawiać będziemy o różnych kolekcjach i o tym jak można zostać kolekcjonerem. Uczestnicy będą mogli zobaczyć różne interesujące eksponaty, a także rozpocząć tworzenie własnych kolekcji przyrodniczych osobliwości.

Zimowe spotkania z ptakami

niedziela 8 grudnia, godz. 11.00–12.30

Jakie gatunki ptaków odwiedzają parkowe karmniki? Dlaczego zimą wywieszamy przy karmniku kawałek słoniny? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ptakach i ich zwyczajach zapraszamy na zimowy spacer ornitologiczny.

________________________________________________________________________

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 5–12 lat

Zasady uczestnictwa: udział w zajęciach po wykupieniu biletu. Bilety dostępne w kasie muzeum lub online. Rozpoczynamy przy budynku kasy muzealnej na przedpolu. Liczba miejsc ograniczona.

Bilety: na wycieczki obowiązują bilety w cenie biletów wstępu do parku: 5 zł regularny, 3 zł ulgowy, 1 zł „Muzeum za złotówkę”.

Miejsce: park wilanowski, zbiórka przy kasie muzeum (żółty budynek na przedpolu pałacu).

________________________________________________________________________

Więcej informacji
Biuro Rezerwacji
mejl: bilety@muzeum-wilanow.pl
tel.: 22 544 28 50 (poniedziałek – piątek, godz. 9.00–16.00)

Szczegółowe informacje
dr inż. Julia Dobrzańska
Dział Edukacji Muzealnej
mejl: jdobrzanska@muzeum-wilanow.pl
tel.: 22 544 28 38

________________________________________________________________________

Patroni medialni:

 

Podziel się:
Wykop Facebook
2019-01-04
ogrody okładka.jpg

Ogrody wilanowskie. 12 pełnych przygód spacerów (artykuł)

Zapraszamy dzieci na spacery po historycznej rezydencji królewskiej w Wilanowie. W ogrodach i parku, który otacza pałac, żyje mnóstwo zwierząt, …

Pompownia wśród drzew. Ilustracja Greta Samuel.jpg

Przyrodnicze warsztaty dla rodzin (aktualność)

Zapraszamy na tematyczne warsztaty przyrodniczo-plastyczne w zabytkowym budynku dawnej Pompowni! Podczas spotkań poznacie ciekawostki dotyczące roślin i zwierząt żyjących w królewskich ogrodach, obejrzycie interesujące przyrodnicze eksponaty oraz spróbujecie swoich sił w pracach plastycznych i manualnych.

Przyrodnicze obserwacje w ogrodach. Fot. Monika Klimowicz.jpg

10 zielonych zasad | poradnik dla rodziców w ogrodach (artykuł z wewnątrzną nawigacja)

Gdy dziecko pyta, dlaczego w parku w Wilanowie nie można jeździć na hulajnodze albo co ciekawego można tu robić – dla rodziców planujących wizytę z dziećmi w ogrodach wilanowskich przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli odpowiedzieć na wiele nurtujących dzieci pytań.

wiesci_kwadrat.jpg

Wieści z parku - blog przyrodniczy (artykuł)

Kiedy najlepiej odwiedzić park w Wilanowie? Jesienią, gdy przybierze królewskie barwy złota i purpury? Zimą, gdy gościnnie z północy zawitają …

7. Ogród barokowy na tarasie górnym.jpg

Co można zobaczyć w parku (artykuł)

Od powstania królewskiej rezydencji w Wilanowie przywiązywano dużą wagę do wyglądu jej otoczenia. Choć kształtowano ją zawsze zgodnie z obowiązującą...

sypialnia_krolowej_baner.jpg

Co można zobaczyć w pałacu (artykuł)

Kiedy w 1676 roku Jan Sobieski przyjął godność królewską i jako Jan III zasiadł na tronie, siedzibą jego dworu stał …

ogrody1.jpg

Ogród króla (film)

To jedna z najbardziej niezwykłych twarzy króla, którego znamy przede wszystkim jako zwycięzcę spod Wiednia. Tymczasem Jan III był dobrym gospodarzem, interesował się rolnictwem i ogrodnictwem. Wiemy, że sprowadzał do Wilanowa szczepki rzadkich roślin, w tym cytrusów, a może nawet sam sadził drzewa w wilanowskim parku. Zobaczmy, co rosło w Wilanowie pod jego okiem.